Na białych kartonikach zapisz rzeczy, z którymi nie potrafisz się rozstać. (…) Na niebieskich kartonikach zapisz miejsca, które wiążą się z dobrymi wspomnieniami. I miejsca, które kochasz. (…) Na czerwonych kartonikach zapisz rzeczy, które lubisz robić. Twoja praca. Hobby. I twoje marzenia. (…) Na żółtych zapisz imiona ludzi, którzy w twoim życiu znaczą najwięcej. (…)
 
Zamknij oczy i posłuchaj tej historii. Opowiada o tobie. Albo o kimś bardzo do ciebie podobnym. (…)
 
Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz jedną. Zgnieć ją i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz dwie. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz dwie. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz trzy. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz dwie. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz dwie. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz trzy. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…) Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz trzy. Zgnieć je i wyrzuć na ziemię. (…)
 
Otwórz oczy. Spójrz na kartki leżące przed tobą. Wybierz jedną. Zgnieć ją i wyrzuć na ziemię. (…) Przychodzi taki dzień, kiedy nie czujesz już bólu. Nie słyszysz głosów (…) Odetchnij trzy razy. Naprawdę głęboko. Raz. Dwa. Trzy. Otwórz oczy. Spójrz na ostatnią kartkę leżąca na stole. Zgnieć ją. I wyrzuć na ziemię. 
 
– Katarzyna Boni „Ganbare. Warsztaty umierania” –