CZEPIAM SIĘ KSIĄŻEK

"Książki często występują w moich snach erotycznych"

Realizm (nie)magiczny Joanny Bator. „Chmurdalia” i inne dale

Duch męża Jadzi, który nawet po śmierci ogląda telewizję z ulubionego fotela. Fotograf Ludek, który na zdjęciach widzi, kto niebawem opuści świat żywych. Schorowana Halina planująca zakup własnej trumny, żeby zaoszczędzić kłopotu synowej. Dwie nierozłączne stare panny, które pewnego dnia zamieniają się w syreny. Żółtooka Murzynka Sara, nowe wcielenie hotentockiej Wenus. Młoda Polka, z pozoru pozbawiona właściwości dziewczyna-mimikra, która ciągle jest w ruchu, wszędzie się dopasowuje i w której każdy widzi kogoś innego. Nagłe zniknięcia bez śladu i ludzie pojawiający się znikąd. Na styku życia i śmierci, na styku tego, co bliskie i dalekie. W Berlinie, Frankfurcie, Kamieńsku, Nowym Jorku, Paryżu i Wałbrzychu. Teraz i kiedyś. Dawno, dawno temu…

Chmurdalia – której tytuł zaczerpnęła autorka z poezji Leśmiana – to bezpośrednia kontynuacja Piaskowej Góry. Obie książki znalazły się w finale Nagrody Literackiej Nike i składają się na spójną, wielowątkową opowieść o rodzinie, więziach, wojnie, i życiu na śląskim blokowisku w czasach powojennych. Szkatułkowa i gawędziarska Chmurdalia jest wymarzoną lekturą dla czytelnika poszukującego galerii nietuzinkowych postaci, realizmu z elementami nadrealizmu, prostoty, a z drugiej strony rozbuchanego barokowego stylu.

Mity i baśniowe obrazowanie. Humor i tragizm. Opowieść o dwóch ostatnich dekadach XX wieku, zakotwiczona w przeszłości – szczególnie historii II wojny światowej, z której nie można się otrząsnąć. Podskórny mrok i ból. Kolektywna pamięć. W innych rodzinach z pokolenia na pokolenie przechodzą domy, ziemia, srebra rodowe, a u nich zapach spalonego mięsa.

Przeczucia, przedziwny magnetyzm, międzyludzkie (nad)więzi. Coś przyciąga bohaterów, prowadzi ich w określone miejsca, przecina wzajemne szlaki, krzyżuje biografie. To zbyt wiele, by można było mówić o zwyczajnym przypadku…

Joanna Bator jest trochę jak polski Auster w spódnicy boho. Pisze z rozmachem, zakotwicza fikcję w kontekście historycznym, hipnotyzuje i zmyśla tak, że nie sposób nie uwierzyć w jej opowieść.

Autor: Joanna Bator
Tytuł: Chmurdalia
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 240
Wydanie: I w tej edycji (2019)
Oprawa: Twarda
Format: 14.5 x 20.5 cm
ISBN: 978-83-240-5552-4

Dziękuję wydawnictwu Znak za nadesłanie książki.

6 Comments

  1. Auster w spódnicy? O książkach Bator czytałem sporo, ale akurat taka rekomendacja może być tą, która zadecyduje ;)

Dodaj komentarz