Zmarła niecały rok temu dziennikarka Anna Poppek – nie mylić z Anną Popek, również dziennikarką, która prowadzi program śniadaniowy w telewizji publicznej – pokusiła się o napisanie książki o najsłynniejszych mordercach minionego stulecia.

Seryjni mordercy to leksykon zawierający sylwetki dwudziestu czterech wybranych zbrodniarzy działających na całym świecie w XX wieku. Znajdziemy w nim powszechnie znanych psychopatów takich jak: Charles Manson, Ted Bundy, Albert Fish, Ed Gein, Richard Ramirez, a także mniej znane postaci oraz, oczywiście, kilku naszych rodaków: Bogdana Arnolda, Joachima Knychałę, Karola Kota, Zdzisława Marchwickiego i Leszka Pękalskiego.

Książkę otwiera krótki wstęp oraz rozmowa z Brunonem Hołystem uznanym prawnikiem, kryminologiem i wiktymologiem. Wprowadzenie to jest najsłabszą stroną książki. Autorka przytacza bowiem bardzo skrótowe, mocno uogólnione i stereotypowe informacje. Czytając je miałam wrażenie, że widzę i słyszę Sigourney Weaver wygłaszającą referat na temat amerykańskich psychopatów w filmie Copycat, który skądinąd lubię, ale o ile takie generalizacje i klisze można zaakceptować w filmie fabularnym, o tyle w rzetelnej książce dziennikarskiej być ich nie powinno. Jeśli zaś chodzi o wywiad, to wydaje się on mocno zmanipulowany i poszatkowany. Niby to rozmowa ze specjalistą, a autorka zamiast udzielić mu głosu i zadać istotne pytania, popisuje się własną wiedzą. Dlatego wywiad ów jest według mnie zupełnie zbędny. Poppek mogła po prostu zawrzeć wszystkie ogólne informacje we wstępie, zanim przeszła do sylwetek konkretnych zbrodniarzy. Tylko że wtedy jej publikacja zostałaby pozbawiona nobilitacji, jaka wiąże się z autorytetem profesora Hołysta…

Ostatecznie jednak książka nie jest zła. Na plus trzeba autorce zaliczyć wnikliwie zbadane życiorysów morderców, o których pisze, gruntowne prześledzenie ich kryminalnych poczynań, a także zamieszczenie – niedostępnych w sieci – fragmentów przesłuchań, cytatów słów samych przestępców, ludzi z ich otoczenia oraz niedoszłych ofiar.

O seryjnych mordercach czytałam niejedno, ale pierwszy raz do mojej biblioteczki trafiła książki polskiego autora. Trzeba jednak szczerze przyznać, że – pomimo pewnych potknięć – autorka odwaliła kawał dobrej roboty. Do analizowanych materiałów podeszła krytycznie, naświetliła fakty, które poddają w wątpliwość tożsamość Dusiciela z Bostonu czy też Wampira z Zagłębia. Odkryła przed czytelnikiem ułomność policji i systemu sprawiedliwości. Sprawiła, że jeszcze długo po skończeniu lektury człowiek zadaje sobie pytania: Czy ci ludzie rzeczywiście dokonali morderstw, za które zostali skazani, czy tylko stali się kozłami ofiarnymi? Ilu seryjnych morderców grasuje obecnie na wolności? Czy mój sąsiad/ chłopak/ brat jest rzeczywiście tym, kim zdaje mi się, że jest?

Z pewnością nie jest to książka, która nastraja świątecznie, dlatego polecam ją tylko i wyłącznie osobom o mocnych nerwach, otrzaskanym z kryminologią, behawiorystką i zainteresowanym ciemną stroną ludzkiej psychiki.

img004

Autor: Anna Poppek
Tytuł: Seryjni mordercy XX wieku
Wydawnictwo: G+J
Liczba stron: 288
Wydanie: I (2013)
Oprawa: Miękka
Format: 14,5 x 20 cm
Cena z okładki: 31.90
ISBN: 978-83-7778-401-3