O ile opowiadania Edgara Allana Poego cieszą się wśród polskich czytelników sporym zainteresowaniem, doczekały się licznych przekładów (między innymi niezwykle poetyckich tłumaczeń Bolesława Leśmiana), a ich wydania są wciąż wznawiane, o tyle poezja bostońskiego pisarza jest u nas mało znana. Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku amerykański artysta jest dziś legendą. Za sprawą swoich mrocznych, przesiąkniętych atmosferą grozy i szaleństwa opowiadań oraz poematów, jak i tajemniczej – nigdy do końca niewyjaśnionej śmierci – stał się ikoną amerykańskiego romantyzmu, królem literackiej makabry i horroru.

Nie jest łatwo dotrzeć do polskich przekładów poezji autorstwa Poego. Można oczywiście grzebać w bibliotekach i antykwariatach w poszukiwaniu starych wydań, takich jak Kruk. Wybór poezji z 1910 roku, czy też zbiór Poezje Wybrane opublikowany przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1960, albo szukać wierszy Poego w antologiach poezji. Jeśli jednak chcemy mieć w swojej domowej biblioteczce wiersze amerykańskiego pisarza, możemy nabyć tomik toruńskiego wydawnictwa C&T.

Ten – na pierwszy rzut oka – niezbyt imponujący zbiór, jest w rzeczywistości nieoszlifowanym diamencikiem. Ogromnym plusem jest to, że zamieszczono w nim różne przekłady tych samych wierszy. Możemy zatopić się w lekturze zarówno współczesnych tłumaczeń jak i przekładów powstałych jeszcze w dziewiętnastym wieku – autorstwa Przesmyckiego, Nawrockiego i Lange – kiedy to, już po śmierci Poego, jego twórczość zyskała popularność wśród modernistycznych artystów i krytyków literackich, a tłumaczenia pojedynczych wierszy pojawiały się na łamach czasopism literackich. Minusem książki jest brak angielskojęzycznych oryginałów. Byłoby idealnie gdyby znalazły się one w kolejnych wydaniach tomiku.

W zbiorze tym oprócz osławionych dzieł takich jak Kruk czy Sen we śnie znajdziemy też mniej znane wiersze Poego. Część z nich utrzymana jest w stylistyce klasycystycznej, odwołuje się do antycznych postaci, mitów i symboli, część to liryka miłosna, a także – a raczej przede wszystkim – niepokojące poematy dotykające tematyki tęsknoty, przemijania, śmierci, mrocznych zakamarków ludzkiego umysłu, szaleństwa.

Polecam ten niewielki zbiór wszystkim, którzy docenili magię prozy Poego, a nie mieli do tej pory okazji zapoznać się z jego poezją.

*

Przy okazji chciałabym wymienić kilka innych tytułów, które z czystym sumieniem mogę polecić zainteresowanym zarówno biografią jak i literackim dorobkiem amerykańskiego pisarza, a są to:

– Człowiek i twórca. Edgar Allan Poe autorstwa Alicii Misrahi,
– powieść Matthiew Pearla osnuta na motywach z życia pisarza zatytułowana Cień Poego,
– nr 16 (2009) czasopisma „Tekstualia” poświęcony interpretacjom utworów Poego,
– wszelkie publikacje Sławomira Studniarza dotyczące Poego.

img003

Autor: Edgar Allan Poe
Tytuł: Poezje
Redaktor wydania: P. Marszałek
Wydawnictwo: C&T
Liczba stron: 79
Wydanie: I (1999)
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 14 x 20 cm
Cena z okładki: 15,00
ISBN: 978-83-85318-62-0