Cztery bardzo długie dni. Tyle trwa akcja powieści Garść popiołu. Lektura tego blisko sześćsetstronicowego tomu trwa za to znacznie krócej. Jeśli szukacie sprawnie napisanej i dynamicznej historii kryminalnej na lato, to powieść Wojciecha Wójcika was nie rozczaruje.

Zaczyna się tradycyjnie od trupa. Ale nie byle jakiego. To nie jakiś tam trup. To ciało pedagogiczne. A konkretnie nauczyciel szkoły średniej wiszący w szkolnym schowku na sprzęt sportowy. Samobójstwo czy morderstwo? Jeśli to zbrodnia, to kto ją popełnił? Któryś ze współpracowników, dyrektor, żona, kochanka, uczeń…? I co ma wspólnego śmierć martwego pedagoga z tajemniczym samobójstwem sprzed lat?

W Garści popiołu śledczym skuteczniejszym od policji okazuje się przyjaciel zmarłego. Krok po kroku odkrywa, że wcale nie znał go tak dobrze, jak mu się wydawało. Główny bohater – i narrator opowieści – też ma wiele tajemnic i zachowuje się dość zagadkowo. Do pewnego momentu myślałam nawet, że autor sięgnął po chwyt znany chociażby z Paskudnej historii Miniera i sprytnie sobie pogrywa z czytelnikiem…

Nowość od wydawnictwa Zysk i S-ka nie wyróżnia się może niczym ponadprzeciętnym, ale jest dobrze skonstruowaną i wciągająca lekturą, pozbawioną potknięć i nonsensów – które niestety nierzadko pojawiają się w twórczości początkujących autorów – a to już dużo. Wójcik uchronił się też od innych błędów, które spotykamy w gatunku zwanym umownie kryminałem. Powieść, chociaż dość pokaźnych rozmiarów, nie jest rozwlekła. Fałszywych tropów i pobocznych wątków jest tu akurat tyle, ile trzeba, by zaabsorbować czytelnika, ale go nie zamęczyć. Wyważona i zajmująca – to określenia, które pasują do powieści Wójcika. Możecie mi wierzyć, zarwałam nockę, by poznać zakończenie tej historii. Nie wierzycie? Zajrzyjcie na moje konto na Instagramie.

garsc popiolu 800

Autor: Wojciech Wójcik
Tytuł: Garść popiołu
Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 579
Wydanie: I (2016)
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 14 x 20 cm
Cena z okładki: 39.00
ISBN: 978-83-7785-854-7

Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości wydawnictwa Zysk i S-ka.

Firma_logo