W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów tak brzmi pełny tytuł nowości od Wydawnictwa Bosz. Jest to publikacja, która przebudziła moje, od kilku lat uśpione, zainteresowanie wampirami. Zawsze lubiłam opowieści z dreszczykiem, te z wampirami w rolach głównych szczególnie.

Przeczytałam dziesiątki książek i obejrzałam setki filmów o wampirach i… postanowiłam napisać pracę licencjacką o najsłynniejszym z krwiopijców – hrabim Draculi – genezie tej postaci i jej wpływie na kulturę.

Z czasem, jak część z was wie, zainteresowałam się motywem sobowtóra, i od tamtej pory tropię literackie, filmowe i wszystkie inne doppelgängery, a o wampirach zupełnie przestałam myśleć. Do czasu. W górach przeklętych wciągnęło mnie na powrót w świat krwiopijców, stąd pomysł na wakacyjny cykl. Chętnie przypomnę sobie fascynujące opowieści o wampirach. Liczę, że i was zainteresuje wyprawa w ich mroczny świat. W ramach cyklu przybliżę wam zarówno kultowe, jak i te mniej znane opowieści o wampirach. Będzie klasyka literatury i współczesne powieści, a także kilka pozycji popularnonaukowych, takich jak właśnie W górach przeklętych.

13438877_901629456631064_5312490633656452683_n

A czym jest książka Bartłomieja Grzegorza Sali? To leksykon blisko trzydziestu wybranych wampirów. Zarówno tych historycznych, których obecność udokumentowano, opisano w kronikach, jak i fikcyjnych – bohaterów literackich i filmowych. Historie samych wampirów stanowią tutaj niestety zaledwie około jedną trzecią publikacji, ale rekompensuje to jej genialna szata graficzna. Ilustracje, niektóre przypominające artystyczne kolaże, Justyny Sokołowskiej w połączeniu z charakterystyczną czcionką i nietypowym składem (nagłówki rozdziałów i numery stron w poprzek kartki) sprawiają, że jest to tom niezwykły, który każdy miłośnik nie tylko wampirów, ale estetycznie i nietuzinkowo wydanych książek zapragnie mieć na półce.

????????????????????????????????????

Wróćmy jednak do treści. Jeśli legendy o wampirach są tylko jednym z elementów książki, co stanowi resztę? Każdy z krótkich rozdziałów ma mniej więcej ten sam schemat: tło historyczne danej lokalizacji, gdzie odnotowano obecność wampirów, bądź też osadzono fabułę literackiej lub filmowej opowieści o nich; sylwetka konkretnego krwiopijcy; opis atrakcyjnych turystycznie miejsc i zabytków. Wszystko to suto okraszone monochromatycznymi grafikami w minimalistycznym, plakatopodobnym stylu. Pojawiające się na tle błękitów i szarości plamy czerwieni, wydają się jeszcze bardziej krwiste.

????????????????????????????????????

O ile notatki o atrakcjach turystycznych miejsc rzekomo zamieszkiwanych przez wampiry stanowią wartość dodaną do tej miniencyklopedii wampirów (sama kiedyś planowałam podróż tropami wołoskiego hospodara Drăculei, rozdział o nim – najdłuższy w całej książce – byłby świetnym przewodnikiem i pożytecznym wsparciem w planowaniu takiej wycieczki), o tyle obszerne wykłady historyczne nie są moim zdaniem potrzebne. A przynajmniej nie w tak rozbudowanej formie. Ale ponieważ autor jest z wykształcenia historykiem, trzeba mu wybaczyć ten przejaw nadgorliwości.

????????????????????????????????????

Wracając jeszcze do wizualnych aspektów książki, jej zachwycająca oprawa graficzna nie powinna dziwić. Wydawnictwo Bosz specjalizuje się w publikacji albumów artystycznych i bogato ilustrowanych książek z różnych dziedzin. W górach przeklętych jest pozycją, od której nawet po przeczytaniu trudno oderwać ręce i wzrok. Mogłabym ją przeglądać bez końca. Niejedna z grafik po powiększeniu wyglądałaby świetnie na ścianie…

????????????????????????????????????

Część z obecnych w książce Sali wampirów już niebawem zawita na Czepiam się książek. Dracula, Carmilla, Hrabina Bathory, Lord Ruthven i wielu innych nieśmiertelnych bohaterów literackich pojawi się w najbliższych tygodniach na blogu.

????????????????????????????????????

W górach przeklętych to jedna z dwóch – obok Pupilli – najciekawszych niebeletrystycznych książek jakie miałam przyjemność przeczytać w tym roku. Zainteresuje miłośników historii literatury i kina, pasjonatów antropologii, etnografii oraz historii, a także wielbicieli starych legend i ludowych podań. Autor przytacza historie wampirów, które na trwałe zapisały się w kulturze, jak również mało znane opowieści o grasujących przed wiekami krwiopijcach, które dziś znane są tylko lokalnie. Myślę, że to świetna pozycja, by rozpocząć przygodę z tropieniem wampirów. Na pewno rozpali wyobraźnię, przyprawi o gęsią skórkę i sprawi, że zapragniecie zgłębiać dzieje i symbolikę tych nieśmiertelnych istot.

????????????????????????????????????

Bartłomiej Grzegorz Sala, W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów, Wydawnictwo BOSZ, Olszanica 2016.