Najnowsza powieść Sylwii Zientek to historia trzech kobiet – i jednej kobietki – wyruszających w samochodową podróż tropami kontrowersyjnej młodopolskiej artystki, która w połowie życia dokonała symbolicznej przemiany w mężczyznę, przez co została uznana za obłąkaną…

Podróż w stronę czerwieni charakteryzuje eklektyczna forma, dzięki której błyskawicznie się ją czyta. Mamy tutaj prawdziwy wielogłos: pierwszoosobową narrację głównej bohaterki Ewy, cytaty z jej intymnego dziennika zwanego Notatnikiem Toskańskim, fragmenty zapisków jej męża, wyimki z bloga Fantasmagoria, na którym po raz pierwszy zetknęła się z twórczością i życiorysem Marii Komornickiej (blog ten naprawdę istnieje, prowadzi go sama Sylwia Zientek, jej teksty o sztuce i artystach możecie znaleźć także na portalu Niezła Sztuka), do tego powstające w trakcie podróży kolejne fragmenty scenariusza filmu o Marii Komornickiej pod tytułem „Złota kocica”, oraz niemało cytatów z poezji i prozy autorstwa Komornickiej. Wszystko to tworzy dynamiczny literacki kolaż, który pochłania czytelnika.

W powieści tej aktualna historia o ludziach z krwi i kości przenika się z opowieścią o zmarłej blisko siedemdziesiąt lat temu nonkonformistycznej artystce i enfant terrible epoki modernizmu. Mimo że bohaterkami opowieści Sylwii Zientek są głównie kobiety, a pisarka nie boi się mówić o niepokojach, kompleksach i poczuciu osamotnienia współczesnych przedstawicielek płci pięknej (nawet jeśli mają u boku mężczyznę, rodzinę, przyjaciół), nie jest to książka tylko i wyłącznie o kobietach. To powieść o nas wszystkich. Ludziach na wskroś współczesnych – z ich uzależnieniem od serwisów społecznościowych, narcyzmem, snobizmem, kreowaniem własnego wizerunku, eksponowaniem prywatności, a przede wszystkim fałszem. Udawaniem szczęścia i spełnienia, przybieraniem masek mających niewiele wspólnego z tym, jacy jesteśmy w rzeczywistości. Właśnie ta diagnoza kondycji współczesnego człowieka pozwala przeprowadzić analogię pomiędzy życiem bohaterki powieści, Ewy – zagubionej „kobiety sukcesu”, która nie jest pewna własnej tożsamości – a uznanej za szaloną, napiętnowanej i odizolowanej od społeczeństwa Marii Komornickiej, która buntowała się przeciwko przypisywanej kobiecie roli i w dramatyczny sposób wyrzekła swojej płci.

Początkowo zastanawiałam się, dlaczego autorka postanowiła przybliżyć sylwetkę Komornickiej właśnie w takiej formie. Jest zrozumiałe, że fascynacja głównej bohaterki powieści tą postacią, jest odzwierciedleniem fascynacji autorki książki – dlaczego jednak Sylwia Zientek nie napisała eseju o literackich ścieżkach i podróżach artystki albo jej biografii…? Szybko dotarło do mnie, że po taką książkę sięgnęłaby prawdopodobnie zaledwie garstka osób, a dzięki Podróży w stronę czerwieni Sylwia Zientek, w atrakcyjnej dla czytelnika formie, przybliża postać Komornickiej szerokiemu gronu odbiorców. Książka stawia ważne pytania, skłania do refleksji, zaraża pasją i niejako przywraca pamięć o tej niesamowitej artystce.

Osobiście mam niedosyt i zamierzam dalej zgłębiać życiorys Komornickiej, a także jej niezwykle emocjonalną i osobistą twórczość literacką.

I jeszcze jedno, książka Sylwii Zientek po części opowiada o utraconych, zapominanych, odłożonych na wieczne potem pasjach i marzeniach. Myślę, że podobnie jak mnie, wam także przypomni was samych sprzed pięciu, dziesięciu czy dwudziestu lat i zapragniecie za jej sprawą – tak jak powieściowa Ewa – wreszcie zrealizować swoje pasje i ambicje.

podroz-w-strone-czerwieni

Autor: Sylwia Zientek
Tytuł: Podróż w stronę czerwieni
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 413
Wydanie: I (2016)
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Format: 13 x 19.5 cm
Cena z okładki: 34.90
ISBN:978-83-287-0300-1

Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości autorki Sylwii Zientek oraz wydawnictwa Muza.

muza-logo