Książka Aleksandry Zielińskiej to opowieść o współczesnej Alicji w Krainie Czarów, z zaznaczeniem że – jak powiedział jeden z bohaterów tej niepokojącej historii – każdy ma taką Krainę Czarów, na jaką sobie zasłużył…

Alicja, zwana Alą, jest studentką, która zachodzi w niechcianą ciążę. Dziewczyna nie umie – i nie chce – zaakceptować faktu, że zostanie matką, nie jest jeszcze gotowa na dorosłość. Co gorsza, ojcem dziecka prawdopodobnie nie jest jej stały partner, malarz żyjący w świecie wyobraźni i sztuki, podobnie jak Ala niepotrafiący twardo stąpać po ziemi. Autorka Przypadku Alicji porusza takie tematy jak: przygodny seks, narkotyki, aborcja, kompleksy, autodestrukcja, wreszcie popadanie w szaleństwo. Życie jej tytułowej bohaterki, a więc i opowieść o nim, cechuje cienka granica – a właściwie całkowity brak granicy – między jawą a fantasmagorycznym snem.

W debiutanckiej powieści Aleksandry Zielińskiej znajdziemy motywy i postaci znane z Alicji w Krainie Czarów Lewisa Carrolla: królicza nora, Kot z Cheshire – tutaj to przybierająca raz kocią, raz ludzką postać androgyniczna zwariowana osóbka zwana zdrobniale Kotkiem – Pan Gąsienica, Tweedle Dee i Dum, etc. (Alicja w Krainie Czarów pojawia się też w książce jako motyw przewodni wystawy malarskiej ukochanego tytułowej bohaterki; szczególnie mocne wrażenie robi scena, gdy niezaproszona Ala zjawia się na wernisażu i ogląda swoje niewidziane dotąd makabryczne portrety). Ala to połączenie carrollowskiej Alicji, baumowskiej Dorotki z Czarnoksiężnika z Krainy Oz i Laury Palmer z Miasteczka Twin Peaks. Bohaterka jest kolażem postaci znanych z literatury i popkultury. Wyraźne są inspiracje takimi filmami jak Donnie Darko, Dziecko Rosemary, Najście. Przypadek Alicji to surrealistyczna i koszmarna podróż do mrocznej i niebezpiecznej Krainy Czarów na miarę współczesności.

*

Jeśli interesują was motywy zawarte w carrolowskiej Alicji w Krainie Czarów i parafrazy tej opowieści i postaci w popkulturze to, oprócz powieści Aleksandry Zielińskiej, polecam ilustrowaną książkę Rolanda Topora Alicja w Krainie Liter oraz dwa ciekawe komiksy – Alicja autorstwa Jerzego Szyłaka i Mateusza Skutnika oraz Alicja po drugiej stronie lustra Szyłaka i Jarosława Gacha – oba należące do cyklu komiksowej alternatywy wydawnictwa Timof i cisi wspólnicy.

To fascynujące, że niektórzy bohaterowie i pewne historie zyskują swoje trwałe miejsce w kulturze, są wciąż na nowo opowiadane, reinterpretowane, wpisywane w nowe realia i odmienne czasy. Nie należę do ludzi, którzy oburzają się, kiedy jeden twórca czerpie z dorobku innego, przeciwnie, chętnie tropię pajęczyny inspiracji i jestem miłośniczką takich alternatywnych opowieści, które i wam szczerze polecam.

alicja

Autor: Aleksandra Zielińska
Tytuł: Przypadek Alicji
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria wydawnicza: Archipelagi
Liczba stron: 253
Wydanie: I (2014)
Oprawa: Twarda
Format: 13 x 20 cm
Cena z okładki: 29.99
ISBN: 978-83-280-0879-3