CZEPIAM SIĘ KSIĄŻEK

"Książki często występują w moich snach erotycznych"

Miesiąc: Maj 2019

Dzień, w którym pierwszy raz powiedziałam: chcę umrzeć. Wcześniej mówiłam tylko: nie chcę żyć.
 
– Anna Ciarkowska „Pestki” –

Jak smakuje i ile waży słowo? Anna Ciarkowska „Pestki”

Za słownikiem języka polskiego: pestka «wewnętrzna część niektórych owoców składająca się z twardej łupiny oraz z nasiona»; potocznie «drobnostka».

A jak rozpatrywać książkowe Pestki? Jako zbiór utrzymanych w estetyce prozy poetyckiej miniatur na temat wybranych epizodów z życia, literaturę stylizowaną na pamiętnik, powieść? Mimo że prozie Anny Ciarkowskiej brakuje fabularnej ciągłości, jest świetną powieścią inicjacyjną. W moim odczuciu autorka poświęca mniej uwagi dorosłemu życiu niż dzieciństwu i wczesnemu dorastaniu. Ponieważ to właśnie w tym okresie są w człowieku zasiewane pestki wstydu, rozpaczy, strachu przed odrzuceniem, braku wiary w siebie, poczucia niższości, rezygnacji, rozczarowania, balansowania na granicy szaleństwa, pragnienia bycia każdym, tylko nie sobą, albo nie bycia wcale…

Continue reading

Nikt nie może opuścić wyspy, wyspa to miniaturowy kosmos (…) Zdarza się jednak, że ktoś podejmuje próbę…

– Roy Jacobsen „Niewidzialni” –

Anatomia wyspiarzy, autopsja wyspy. „Niewidzialni” Jacobsena

Kawałek lądu, gdzieś na Morzu Norweskim. Wyspa, której nikt nie może opuścić i jej pięcioro mieszkańców. Małżeństwo z córką, opóźniona umysłowo panna z synem i starzec. Jeden duży piętrowy dom. Kuchnia, kilka pokoi. W każdej sypialni kufer. W  kufrach skrywane są nie tylko pamiątki, ale też sekrety.

Woda, kamień, zimny wiatr. Surowe życie, ciężka praca i nieustanna walka z niesprzyjającymi żywiołami. To nie jest rajska wyspa, raczej przedsionek piekła, gdzie wszystko się cyklicznie powtarza. W nieskończoność, do skutku lub bezskutecznie, do szaleństwa.

Continue reading