CZEPIAM SIĘ KSIĄŻEK

"Książki często występują w moich snach erotycznych"

Miesiąc: Grudzień 2014

Ośmioksiąg Camilli Läckberg [Czarna Seria]

Lektura szesnastu tomów Czarnej Serii już za mną. Przez miesiące kompletowałam osiem powieści popularnej szwedzkiej pisarki Camilli Läckberg. Przedwczoraj zakończyłam lekturę ostatniego tomu o Fjällbackce.

Blisko rok temu w kioskach w całej Polsce pojawił się pierwszy z trzydziestu ośmiu tomów z bestsellerowymi skandynawskimi kryminałami. Nie były to pierwsze wydanie owych książek w Polsce, ale z pewnością wydanie szczególne. Każda z powieści podzielona jest na dwa tomy. Pierwsze sześć to trylogia Millenium autorstwa Stiega Larssona, kolejne szesnaście Camilli Lackberg, a niedawno w sprzedaży pojawiły się książki duetu Hjorth & Rosenfeldt. Powieści, mimo że do nabycia w kioskach (jeden tom co dwa tygodnie), są przyzwoicie wydane, mają twarde okładki i harmonijną szatę graficzną.

Protagonistami kryminałów Läckberg są Patrik Hedström i Erica Falck. On – policjant z doświadczeniem, ona – autorka książek non-fiction. Połączyła ich miłość do rozwiązywania pozornie nierozwiązywalnych zagadek. Tych dwoje świetnie się uzupełnia…

Continue reading

Anna Poppek „Seryjni mordercy XX wieku”

Zmarła niecały rok temu dziennikarka Anna Poppek – nie mylić z Anną Popek, również dziennikarką, która prowadzi program śniadaniowy w telewizji publicznej – pokusiła się o napisanie książki o najsłynniejszych mordercach minionego stulecia.

Seryjni mordercy to leksykon zawierający sylwetki dwudziestu czterech wybranych zbrodniarzy działających na całym świecie w XX wieku. Znajdziemy w nim powszechnie znanych psychopatów takich jak: Charles Manson, Ted Bundy, Albert Fish, Ed Gein, Richard Ramirez, a także mniej znane postaci oraz, oczywiście, kilku naszych rodaków: Bogdana Arnolda, Joachima Knychałę, Karola Kota, Zdzisława Marchwickiego i Leszka Pękalskiego.

Continue reading

Edgar Allan Poe „Poezje”

O ile opowiadania Edgara Allana Poego cieszą się wśród polskich czytelników sporym zainteresowaniem, doczekały się licznych przekładów (między innymi niezwykle poetyckich tłumaczeń Bolesława Leśmiana), a ich wydania są wciąż wznawiane, o tyle poezja bostońskiego pisarza jest u nas mało znana. Żyjący w pierwszej połowie XIX wieku amerykański artysta jest dziś legendą. Za sprawą swoich mrocznych, przesiąkniętych atmosferą grozy i szaleństwa opowiadań oraz poematów, jak i tajemniczej – nigdy do końca niewyjaśnionej śmierci – stał się ikoną amerykańskiego romantyzmu, królem literackiej makabry i horroru.

Nie jest łatwo dotrzeć do polskich przekładów poezji autorstwa Poego. Można oczywiście grzebać w bibliotekach i antykwariatach w poszukiwaniu starych wydań, takich jak Kruk. Wybór poezji z 1910 roku, czy też zbiór Poezje Wybrane opublikowany przez Państwowy Instytut Wydawniczy w 1960, albo szukać wierszy Poego w antologiach poezji. Jeśli jednak chcemy mieć w swojej domowej biblioteczce wiersze amerykańskiego pisarza, możemy nabyć tomik toruńskiego wydawnictwa C&T.

Continue reading